More HH

hakanekinci.com Blog!.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


PhotoShop

      Web sitesi oluştururken maruz kaldığım zorluklar arasında photoshop baş sıralardadır. Tabi insan sıfırdan yardım olmadan yapmaya çalışınca bir hayli zorlanıyor. Aranızda öğrenmek isteyen varsa mutlaka görsel eğitim seti edinsin derim (internette bedava eğitim setleri mevcut). Bu görsel setlerde öğretilenleri adım adım uygulayarak öğrenmeye başlayabilirsiniz. Profesyonel olarak düşünenler tabi daha ciddi kaynaklara yönelebilirler fakat hobi olarak yapmak isteyenler için ideal bir başlangıç.

     Tabi ki günümüzde kimse photoshopa yabancı değil. Artık internette güzel bir kız ya da yakışıklı bir erkek fotoğrafı gördüğümüzde çoğu zaman otomatik olarak photoshop mucizesi olduğunu düşünüyoruz. Düşünmekte de haklıyız çünkü 100 kilo bir insanı 50 kilo göstermek (*) , göz rengini değiştirmek (*), insanı farklı biri haline getirmek (*) vs... hiç de zor değil , örneklerden de rahatça görebiliriz. Fakat ustaca yapılmış eserleri gerçeklerinden ayırmak biraz güç olabiliyor.
     Ustaca yapılmış eserlerden değil de amatörce yapılmış eserlerden bahsedelim çünkü asıl eğlenceli olan onlar. Google sayfasına girip photoshop fails yazdığımızda karşımıza çıkan görüntü gerçekten komik olabiliyor. Hatta saatlerce oturup gülebileceğiniz kadar photoshop hatası mevcut. Kendi kusurlarını örtmek ve fotoğraflarını mükemmelleştirmek adına yapılmış binlerce hata...
Daha photoshop yapmaya başlamadan önce bunlara göz atmakta oldukça yarar var böylelikle insanların genelde nerede hata yaptıklarını görüp bu hatalardan kaçınabilirsiniz. Hatta bu fotoğraflara bakıp , sosyal paylaşım sitelerinde çok beğeni almak için amatörce yapılmış photoshopları rahatça farkedebilirsiniz. Malum artık photoshop kullanmak eskisi kadar zor ve ulaşılması güç bir şey değil. Profesyonel çalışmaların dışında sadece insanların sosyal medyadaki fotoğraflarını daha çekici hale getirmek için yapılmış basit yazılımlar bile var...

     Bu anlattıklarımın dışında , öğrenmeye başladığınızda yaptığınız çalışmalar gerçekten gülünç olabiliyor. Mesela bu konu başlığı için seçtiğim fotoğraf bunlardan biri. Benim ilk photoshop çalışmam , 15 dakikalık bir uğraş sonucu karşıma çıkan bu düzenlemeye her baktığımda gülüyorum. Gün batımı manzarasında ellerini önünde kavuşturmuş ciddi bir köpeğin beni bu kadar güldürebileceğini hiç tahmin etmezdim. Ayrıca şöyle bir animasyon çalışmam da var. Daha liseye gittiğim yıllarda açılışı böyle olan sitelere imrenip günün birinde yapacağım sitenin açılış sayfasının hep böyle olmasını hayat etmişimdir. Tabi şimdilik bu hayalin sadece bi kısmını gerçekleştirdim web sitesi konusunda kendimi biraz daha geliştirdiğimde umarım bu hayalin tamamını da gerçekleştiririm .

Uzun lafın kısası eğitim şart ve doğal (hiç olmazsa dikkatli) olmak iyidir =)


02.04.2013