More HH

hakanekinci.com Blog!.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


10FastFingers.com!


     Bu web sitesi on parmak klavye kullanımınızı geliştirmeniz için ideal bir site. Karşınıza çıkan yazıları bir dakika içinde size verilen boşluğa girip ; dakikada ortalama kaç kelime yazdığınızı (wpm - word per minute) , kaç tuş vuruşu yaptığınızı , kaç kelimeyi doğru kaç kelimeyi yanlış yazdığınızı öğrenebiliyorsunuz.

     Her gün 15 dakikanızı ayırıp biraz yazı antremanı yaparak gözle görülür ilerleme sağlayabilirsiniz. Bir klavye delisi olarak ben yazmaya başladığımda 90wpm yapabiliyordum fakat çalışmaya başladıkça dakikada 100 kelimenin üstüne çıkmaya başladım.

     Moralinizi bozmamanız için söylemem gerek , sitede bazı insanları göreceksiniz dakikada 150 kelime 160 kelime... Bunların hepsine inanmayın çünkü bazıları sitede olan bir açık nedeniyle bu kadar yüksek kelime yazabiliyorlar. Tarayıcının java script konsolunu kullanarak (ctrl+shift+j kombinasyonu) aşağıdaki kodları yazıp enter tuşuna bastığınızda artık siz de dakikada 279 kelime yazabilirsiniz.

var kd = $.Event("keydown")
kd.which = 32
var ku = $.Event("keyup")
ku.which = 32
while(true){$("#inputfield").val($("span[wordnr].highlight").text()).trigger(kd).trigger(ku)}

     Tabi amaç bir şeyleri geliştirmek olduğu için bunu pek önemsemeyin. Ben sadece kendimi çok hızlı yazı yazan biri olarak gördüğüm için buna pek inanmayıp herkes neden benden bu kadar hızlı yazı yazıyor diye merak edip araştırdım =)
Süreyi yavaşlatan kodlar mı dersiniz , kendi kendine yazan kodlar mı yoksa 1 saniyede 279 kelime birden yazan kodlar mı...

     Neyse bu hile bahsini geçelim. Teklonojinin bu denli yükselişe geçtiği günümüz dünyasında , hayatımızın vazgeçilmezi olan bilgisayarı hızlı kullanmak gerçekten büyük bir marifet. İşlerinizi diğer insanlara göre 2 kat daha hızlı halletmeniz hiç de zor değil sadece biraz alıştırma yapın derim.
     Youtube'da hızlı parmakların videolarını ve ya "world fastest typer" yazıp dünya rekorunu da izleyebilirsiniz. Aşağıdaki video da benim hız denemelerimden biri...

  • 102 WPM - 528 Tuş Vuruşu


  • 31.03.2013